Naujienos
Paprastai apie tai, kas yra lizingas

Paprastai apie tai, kas yra lizingas

Paprastai apie tai, kas yra lizingas

 

Lizingas – deja, bet tai vis dar yra daug dvejonių ir neaiškumų nešantis žodis. Dažnam šis kelia ir baimę. O bijoti čia nėra ko. Ne visuomet didesnės vertės pirkiniai gali būti planuojami, mat kartais taip nutinka, kad senieji netikėtai sugenda, sulūžta, o be jų gyvenimo jau ir nelabai galime įsivaizduoti. Tokiu atveju, kai netikėtiems pirkiniams finansų neužtenka, puikiu sprendimu tampa lizingas. Šiame straipsnyje trumpai papasakosime, kas yra lizingas ar išperkamoji nuoma, ką labiau apsimoka rinktis – lizingą ar, visgi, paskolą automobiliui.

Kas yra lizingas ar išperkamoji nuoma?

Lizingą galima suvokti kaip mokėjimą už prekę dalimis, kai sutarto laikotarpio pabaigoje kilnojamas turtas pereina nuomininko nuosavybėn. Kitaip tariant, išsirinktą turtą gaunate iš karto, mokate nustatytą laikotarpį nustatytą sumą, o sutarties pabaigoje visos turto nuosavybės teisės perrašomos jums. Išperkamoji nuoma arba lizingas ypač puikus pasirinkimas, kai būtent tą akimirką neturite pakankamos pinigų sumos norimai prekei įsigyti, tačiau žinote, kad ateityje turėsite stabilias pajamas, galinčias padengti kasmėnesines lizingo įmokas. Išperkamoji nuoma gali būti aktuali tiek namams, tiek verslui. Šiandien bene populiariausias yra automobilio lizingas. 

Lizingas ar paskola – ką rinktis?

Lizingo ir paskolos pagrindinis skirtumas – procedūros sudėtingumas, laikas ir sumos dydis. Lizingo sąlygos yra kur kas lankstesnės: ne tokios griežtos sutarties sudarymo sąlygos, lankstus įmokų grafikas ir išperkamojo laikotarpio nustatymas. Šiandien lizingu galima pirkti pačius įvairiausius, tiek mažus, tiek didelius, daiktus: mobiliuosius telefonus, kompiuterius, išmaniuosius laikrodžius, buitinę techniką ar net automobilius. Lizingas norimam kilnojamam turtui įsigyti gali būti suteiktas dar tą pačią dieną, o štai norint gauti paskolą reikės daugiau laiko ir pastangų. Norint gauti banko paskolą privaloma pateikti gausybę dokumentų, įrodančių jūsų mokumą, pagrįsti paskolą, išsamiai papasakoti, kam ji bus skirta. Renkantis mokėjimą lizingu, jei tai yra nedidelės sumos prekė, visų šių procedūrų gali ir neprireikti. Lizingą rinktis ypač palanku individualią veiklą vykdantiems ar turintiems savo įmonę asmenims, kurių verslui plėtoti staiga prireikia specialios įrangos, transporto priemonių. Tai ypač greitas ir efektyvus finansinių problemų sprendimas.

Lizingo privalumai ir trūkumai

Didžiausias lizingo privalumas – galimybė pirkiniu naudotis iš karto. Vos nuspręsite įsigyti norimą daiktą, priemonę, automobilį – per kelias minutes galėsite juo naudotis. Įsigyjant lizingu galima rinktis norimą mokėjimų terminą ar kasmėnesinių įmokų dydžius, tad visuomet galėsite pasirinkti jums tinkamiausią variantą. Finansinė nuoma, arba lizingas, nereikalauja mažiau kainuojančioms prekėms jokio užstato. Įsigyjant prekę lizingu mokamas mažesnis pelno mokestis, mat tiek pačios lizingo įmokos, tiek įrenginių ar daiktų nusidėvėjimas bus priskiriamas išlaidoms. Pirkdami didesnės vertės nuosavybę, už ją mokėsite mažiau, nes lizingo įmonės neretai prekes perka didmenos kaina, kuri yra kur kas mažesnė, nei būtų jums patiems perkant. Lizingu perkant prekes iš užsienio jums nereikės papildomai rūpintis jų pristatymu, montavimu (jei reikia) ar net dokumentacija. Lizingo įmonė visa tai padarys už jus. Ne toks pozityvus lizingo aspektas – mokestis už galimybę turėti daiktą dar nesumokėjus visos sumos. Visgi, palūkanų už lizingą suma proporcinga norimos įsigyti prekės kainai ir laikotarpiui, per kurį norite išsimokėti. 

Lizingo įmokos

Tikimės, kad į klausimą „kas yra lizingas“ jau atsakėme, tad dabar trumpai norime pristatyti ir lizingo įmokas. Kiekvieną kartą renkantis už prekę mokėti lizingu galima pasirinkti tiek laikotarpį, tiek įmokų dydį. Paprastai laikotarpis svyruoja nuo 6 mėnesių iki 7 metų. Visgi, konkreti trukmė priklauso nuo mokėtojo galimybių. Lizingo mokėjimas susideda iš kelių etapų. Pirmiausiai, jei perkamas brangus turtas, mokamas pradinis įnašas, po kurio jūs pilnai galite naudotis įsigyjamu turtu. Jei norite įsigyti sąlyginai nebrangų daiktą (mobilųjį telefoną, buitinę techniką, ar kt.), mokėti avanso nereikės. Vėliau seka reguliarios įmokos kas mėnesį, ketvirtį ar tokiais intervalais, kokie nurodyti sutarties sąlygose. Galiausiai, pasibaigus nuomos laikotarpiui, jei yra poreikis išpirkti turtą, mokamas sutarties sąlygose nurodytas nuosavybės išpirkimo mokestis. Galutinė išpirkos suma priklauso nuo visos prekės kainos, sutartyje nurodytų sąlygų.

Grįžtamasis lizingas

Apibrėžti kas yra lizingas vienu sakiniu sunku, mat egzistuoja kelios jo rūšys. Paprastai lizingo įmonės įsigyją turtą, kurį vėliau parduoda lizingu arba išperkamąja nuoma. O štai grįžtamasis lizingas – toks procesas, kurio metu lizingo įmonei turtą parduodate jūs: už parduotą daiktą gaunate sutartą sumą, tačiau turtu ir toliau naudojatės, tačiau mokate už jį nuomą. Pasibaigus nuomos terminui tą patį turtą galite išsipirkti. Šis būdas gali tapti tikru išsigelbėjimu susidūrus su rimtais finansiniais sunkumais, tačiau nenorint prarasti galimybės naudotis turtu.

Keli patarimai, jei renkatės lizingą

Lizingo sutartis

Visuomet prieš pasirašydami bet kokią sutartį atidžiai perskaitykite ir įsigilinkite į visas aprašytas sąlygas, susipažinkite su keliamais reikalavimais, minimomis atsakomybėmis. Atkreipkite dėmesį ir į galimo nuosavybės išpirkimo sąlygas.

Lizingo sutarties sąlygų laikymasis

Atkreipkite dėmesį, kokios nurodytos sąlygos ir pasekmės sutarties pažeidimo atveju, kokie veiksniai bus laikomi pažeidimais, pasidomekite, kokiu atveju lizingo tiekėjas gali nutraukti sutartį ir atsiimti nuosavybę.

Lizingo įmonė

Kitas be galo svarbus aspektas – pačios lizingo įmonės pasirinkimas. Visuomet rekomenduojame plačiau pasidomėti apie jus dominančią įmonę, jos veiklą, skaidrumą. Taip pat puikiu rodikliu gali tapti jau pasirinkusių prekių įsigijimą lizingu atsiliepimai ar komentarai. Patikrint įmonės veiklą galite paprasčiausiai internete – juk tai nieko nekainuoja.

 

Tikimės, kad šiame straipsnyje rasite atsakymą į ne vieną lietuvį kamuojantį klausimą, kas yra lizingas.

 
Paskelbta:
2023-05-18
Pasidalinkite:
Panašios naujienos