Naujienos
Patarimai, kaip taupyti pinigus

Patarimai, kaip taupyti pinigus

Patarimai, kaip taupyti pinigus

„Kaip taupyti pinigus?“ – itin dažnas klausimas, kalbant su asmeniniais finansais susijusiomis temomis. Ko gero, nesumeluosime sakydami, kad kiekvienas turime savų taupymo būdų, tačiau ne visiems pinigų taupymas sekasi gerai – kartais pasirenkamas ne tas pinigų taupymo planas, kartais per mažai gilinamės į kitus būdus ar paprasčiausiai turime per mažai žinių. Akivaizdu, kad pinigų taupymas buvo ir bus aktualia tema, nes šis resursas visada buvo ir bus ribotas. Šiame straipsnyje siekiame atsakyti į klausimą „kaip taupyti pinigus“ ir padėti suprasti, kad taupyti galima ir išleidžiant pinigus.

Nuo ko pradėti taupyti pinigus?

Taupyti galime kiekvienas. Nepriklausomai nuo to, ar taupantysis yra vaikas, ar suaugęs asmuo, dirbantis ar pensiją gaunantis žmogus – pinigų taupymo planas išlieka panašus. Taupymas visuomet prasideda nuo tikslo – net ir nesiekiant įsigyti vieno ar kito daikto, pasimėgauti išvyka ar pramoga ir taupant tiesiog „juodai dienai“ yra susikuriamas tikslas – saugumas, stabilumas ar minėtų daiktų, pramogų, paslaugų įsigijimas. Kai tikslas nustatytas, privalome apsvarstyti visas savo galimybes ir pasirinkti geriausiai mūsų poreikius atitinkantį taupymo būdą. O dabar apie viską šiek tiek plačiau.

Tikslo nustatymas

Prieš pradedant taupyti, pirmiausiai, reikėtų nusistatyti aiškų ir išgrynintą tikslą. Dar geriau – vizualizuokite jį. Jei pinigų taupymas reikalingas, pavyzdžiui, naujam automobiliui įsigyti, pirmiausia, išsirinkite norimą modelį, komplektaciją, netgi spalvą. Tuomet išsiaiškinkite, kokios sumos tikslui įgyvendinti jums reikės. Jei numanomas taupymo laikotarpis ilgesnis, nepamirškite įvertinti ir pinigų vertės svyravimus. Geriau yra numatyti šiek tiek didesnę santaupų sumą, nei per mažą.

Pinigų taupymo planas

Kai jau turite aiškų tikslą prieš akis, belieka sustyguoti veiksmų planą. Peržiūrėkite kasmėnesines savo pajams ir išlaidas, atsakingai apsvarstykite, kiek konkrečiai pinigų galite kas mėnesį, ketvirtį ar kitą jums patogų laiko intervalą, atidėti taupymui. Nepamirškite, kad taupant pinigus neturi nukentėti jūsų gyvenimo kokybė – pinigų taupymas neturi priversti jus atsisakyti visų pramogų, mėgstamo maisto ar desertų, kelionių. Nepamirškite, kad egzistuoja ir tokie pinigų taupymo būdai, kai santaupų kiekis didinamas nedarant didelės neigiamos įtakos jūsų gyvenimo kokybei.

Pinigų taupymo būdai

Kokiu būdu, kaip taupyti pinigus, galite nuspręsti tik jūs patys, nes tik jūs geriausiai žinote savo įpročius, finansinę padėtį ir galimas rizikas. Visgi, nors kiekvienas su asmeniniais finansais elgiamės skirtingai, pasaulyje galioja keli dėsningumai, kurie gali būti taikomi visiems.

Išlaidų planavimas

Tyrimai įrodė, kad į parduotuvę keliaujant su iš anksto suplanuotu pirkinių sąrašu bendra pirkinių krepšelio suma būna ženkliai mažesnė, nei perkant be iš anksto sudaryto sąrašo. Taip nutinka todėl, kad, pavyzdžiui, pirkdami maisto prekes ne visuomet prisimename, ar tikrai vieno ar kito produkto nebeturime savo šaldytuve, nesame suplanavę kelių dienų maisto meniu ir pasiduodame impulsyviam pirkimui. Tam, kad to išvengtume ir sutaupytume pinigų, specialistai pataria planuotis net ir smulkiausiais išlaidas.

Išlaidų analizavimas ir išvadų darymas

Sakoma, kad žmonės yra linkę mokytis iš savo poelgių. Atidžiai peržvelkite paskutinio mėnesio, sezono ar net metų išlaidas ir apmąstykite, kur galite sutaupyti. Galbūt jums nėra būtini dar vieni sportiniai batai ir dar galite nešioti senuosius? O gal pastebėjote, kad labai dažnai perkate kavą išsinešti ir pasigamindami kavą namuose galite sutaupyti nemažai pinigų kas mėnesį? Atidžiai peržvelgus išlaidas ir sudarius išvadas pastebėsite, kaip lengvai galite sutaupyti.

Jokio impulsyvaus ar emocinio apsipirkimo!

Ko gero, esate pastebėję, kad maisto prekių parduotuvėse išleidžiate daugiau kai esate alkani. Taip nutinka dėl to, kad mus tuo metu veikia impulsyvus ar emocinis apsipirkimas. To išvengti galima labai paprastai – planuojant. Prieš keliaudami apsipirkti visuomet gerai apsvarstykite pirkinių sąrašus, venkite eiti į maisto parduotuves alkani ar blogai nusiteikę tiesiog „pasidairyti“ po rūbų parduotuves. Jei jus staiga aplanko didelis noras įsigyti vieną ar kitą prekę, patartume neskubėti ir prekę įsigyti ne iš karto, o kitą dieną. Kartais išaušus naujam rytui vakarykštis mūsų noras tiesiog išgaruoja.

 

Kainų palyginimas ir derybos

Išduosime paslaptį – mintis, kad pigesni daiktai visuomet bus blogesnės kokybės – mitas. Pigesni produktai ar daiktai gali būti tokie pat geri, ar net geresni, nei esame įpratę pirkti. Siekdami taupyti visuomet lyginkite kainas skirtingose parduotuvėse, sekite akcijas. Dar vienas padedantis taupyti pinigus būdas – derybos. Tiesa, derėtis prekybos centre gal ir nepavyks, bet šį taupymo būdą galite išmėginti turguje. Ko gero, nėra vietovės, kurioje nevyktų bent kartą per savaitę turgus, kur galima nusipirkti šviežių daržovių, kaimiškų kiaušinių, pieno, mėsos ar žuvies, jų gaminių. Produktų kokybė čia niekuo nenusileidžia, o kartais net ir pralenkia, didžiųjų prekybos centrų asortimento kokybę, o sutaupyti gali tikrai padėti.

Investicijos į tvarius ir ekonominius sprendimus

Galime pasidžiaugti, kad vis daugiau Lietuvių renkasi tvarius ir ekonominius sprendimus. Šiandienos visuomenė siekia gyventi ekologiškiau, tad vis dažniau renkasi antram gyvenimui prikeltus daiktus ar tas prekes, kurios tarnaus ilgiau, pavyzdžiui, vis dažniau tautiečiai plastikinius maišus keičia tvariais medžiaginiais, kurie lyginant faktinę kainą ir yra brangesni, tačiau tarnauja kelerius metus, o štai plastikiniai gali suplyšti net nespėjus jų nusigabenti iki namų. Tokiu būdu taupyti galima ne tik investuojant į tvarius pirkinių krepšelius, bet ir į kur kas brangiau kainuojančius, tačiau ateityje padėsiančius sutaupyti pirkinius – automobilius ar net būstus.

Periodinis investavimas

Periodinis investavimas – būdas, leidžiantis santaupoms uždirbti. Pinigų vertė nuolat kinta. Būtent dėl šios priežasties santaupas tiesiog laikyti kojinėje gali būti rizikinga (ypač jei norite susitaupyti didesnę sumą per ilgesnį laikotarpį). Rizikinga dėl to, kad pagaliau sutaupius taupymo pradžioje numatytą sumą, gali paaiškėti, kad taupymo pabaigoje norimas įsigyti turtas pabrango ir jums teks dar kelis mėnesius taupyti, kad pagaliau galėtumėte įsigyti tai, ką planavote. Kol jūs susidūrę su tokia tiesa liūdėsite, kiti, pasirinkę periodinį investavimą jau džiaugsis nauju pirkiniu. Periodinis investavimas, tai lyg pinigų įdarbinimas – pasirinkę kiek kiekvieną mėnesį norite atsidėti pinigų juos dedate ne į kojinę ar taupyklę, bet investuojate, vadinasi, leidžiate jiems uždirbti dar daugiau pinigų. Šis taupymo būdas itin palankus taupantiems didesnes sumas ilgesniam laikotarpiui. Tiesa, reikia pažymėti, pasirinkimas investuoti, yra susijęs su rizika. Dėl to kiekvienas investuotojas privalo atidžiai susipažinti su visomis investicinių projektų sąlygomis, platformų veikla ir kita būtina informacija.

Pinigų taupymas – raktas į Jūsų tikslus!

Tikimės, kad straipsnyje įvardyti pinigų taupymo būdai les greičiau atsakyti į klausimą „kaip taupyti pinigus“, o pats taupymo procesas neš ne nežinią, baimę ir klausimus, bet džiaugsmą ir pateisintus lūkesčius. Nepamirškite, kad pinigai tėra tarpininkas, įrankis, padedantis pasiekti tikslus. Neleiskite, kad taupymas taptų kančia ir nepamirškite, kad norint sutaupyti nebūtina atsisakyti didžiausią malonumą jums keliančių dalykų. Mokytis kaip taupyti pinigus niekada nėra per vėlu, tad tuo domėtis gali tiek patys mažiausi, tiek neseniai pradėję dirbti, tiek ilgą darbinę patirtį turintys ar pensijinį amžių pasiekę asmenys. Pinigų taupymas gali padėti atrakinti duris į bet kokias svajones!

Paskelbta:
2023-05-26
Pasidalinkite:
Panašios naujienos