Naujienos

Kredito reitingą skaičiuos dirbtinis intelektas – „NEO Finance“ pirmoji Lietuvoje šį darbą patikėjo besimokančiai mašinai

Kredito reitingą skaičiuos dirbtinis intelektas – „NEO Finance“ pirmoji Lietuvoje šį darbą patikėjo besimokančiai mašinai

Lietuvos fintech startuolis AB „NEO Finance“, kuris yra sukūręs ir administruoja didžiausią Lietuvoje tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“ ir teikia „Neopay“ mokėjimo inicijavimo paslaugą, kreditingumo reitingus pradeda skaičiuoti naudodamas dirbtinį intelektą.

Nuo spalio 1 dienos pradedanti veikti sistema galės tiksliai ir individualiai įvertinti kiekvieno besikreipiančiojo galimybę gauti paskolą, o tokias paskolas suteikiantys gyventojai tiksliau žinos, kokią paskolos negrąžinimo riziką prisiima.

Tarp pažangiausių pasaulyje

„Įdiegta inovacija yra viena pažangiausių kreditingumo vertinimo metodikų pasaulyje, paremta dirbtiniu intelektu ir sistemos mokymosi technologija (angl. machine learning). Ją diegti nusprendėme matydami itin didelį šių technologijų tikslumą“, – sako Marius Navickas, AB „NEO Finance“ valdybos narys, sertifikuotas finansų analitikas (CFA), turintis ilgametę kredito rizikos valdymo patirtį.

Pasak M. Navicko, „NEO Finance“ yra pirmoji Lietuvos finansų įstaiga, kredito rizikos vertinimą perdavusi dirbtiniam intelektui.  

Naujoji sistema kredito reitingą – mažiausios rizikos A, vidutinės rizikos B arba didesnės rizikos C – nustatys apdorojusi didelius duomenų kiekius, kurių žmogus net negalėtų aprėpti.

Vertins individualiai

Kaip ir visuose kredito reitinguose, bus vertinami tokie bendrieji rodikliai kaip amžius, pajamos, šeimyninis statusas, kredito bei paraiškų istorija. Vis dėlto į kiekvieną iš šių ir daugelį kitų rodiklių bus žvelgiama individualiai, vertinant kiekvieno besikreipiančiojo asmens situaciją, ko iki šiol informacinės sistemos, skaičiuodamos kredito reitingą, nedarydavo.

„Nuo šiol kiekvieno kliento kredito reitingą lems individualus įvairių faktorių derinys, o ne standartinis rodiklių rinkinys, kaip būdavo iki šiol. Tarkime, jei anksčiau visi jauni gyventojai buvo vertinami kaip potencialiai didesnės rizikos, šiuo metu kiekvienas jų bus įvertintas atskirai ir, jei kiti rodikliai bus teigiami, amžius jau gali neturėti lemiamos įtakos kredito reitingo nustatymui“, – pasakoja M. Navickas.

Pasak jo, į paskolas investuojantiems gyventojams dabar bus lengviau prognozuoti grąžą, nes dirbtinio intelekto nustatytas kredito reitingas yra tikslesnis. Kredito reitingas parodo, kokia tikimybė, kad paskolą paėmęs asmuo dėl vienokių ar kitokių aplinkybių vėluos ar visiškai jos negrąžins.

Naujosios sistemos skaičiavimais, tikėtinas įsipareigojimų nevykdymo vidurkis turėtų siekti vidutiniškai 1,9% A reitingo, 7,1% B reitingo ir 15,0%  C reitingo paskoloms. Tiesa, šie skaičiavimai remiasi tik praeities duomenimis ir nevertina išorės veiksnių ir prognozių, tokių kaip ekonominės krizės ar pakilimai, kurie taip pat turi įtakos paskolų grąžinimui.

Integravo į elektroninių pinigų platformą   

„Naujoji sistema – lyg naujas, modernus kompiuteris, palyginti su 10 metų senumo įrenginiu – tokio lygio technologinę pažangą padarėme, įdiegę dirbtiniu intelektu paremtą sistemą“, – sako Viktoras Ivanovas, „NEO Finance“ informacinių technologijų vadovas.   

Naujoji kredito reitingo vertinimo sistema pradėta testuoti ir diegti šių metų liepą. Užtruko, kol naujasis sprendimas buvo integruotas į jau veikiančią elektroninių pinigų platformą, kad galėtų operatyviai keistis duomenimis.

„Esame technologijų startuolis, patys sukūrėme elektroninių pinigų platformą. Ji veikia kaip bet kuri bankų sistema – čia atidaromos IBAN sąskaitos ir atliekami tarpbankiniai pavedimai, jos pagrindu veikia tarpusavio skolinimas, teikiama mokėjimo inicijavimo paslauga“, – pasakoja V. Ivanovas.

Į informacines sistemas iki šiol „NEO Finance“ jau investavo daugiau nei 1,2 mln. EUR.

Pirmasis startuolis biržoje

„NEO Finance“ yra pirmasis fintech startuolis Lietuvoje, šiais metais įgyvendinęs priminį viešą akcijų siūlymą ir pritraukęs 0,6 mln. EUR investiciją bei atėjęs į biržą. Bendrovės akcijomis prekiaujama „First North Lietuva“ rinkoje, skirtoje mažoms ir vidutinėms, sparčiai augančioms bendrovėms. Po akcijų platinimo „NEO Finance“ vertinimas siekia 11,5 mln. EUR.

„NEO Finance“ sukūrė ir administruoja tarpusavio skolinimo platformą „Paskolų klubas“, kur gyventojai gali skolinti vieni kitiems. Ši platforma šiuo metu yra didžiausia Lietuvoje. Per pirmą pusmetį „Paskolų klube“ gyventojai iš kitų gyventojų iš viso pasiskolino 9,04 mln. EUR, ir tai sudarė 54% visų Lietuvos tarpusavio skolinimo platformų vartojimo paskolų rinkos. 

„NEO Finance“ taip pat teikia elektroninio atsiskaitymo, arba mokėjimo inicijavimo, paslaugą internetinėms parduotuvėms su prekės ženklu „Neopay“. Šiuo metu „NEO Finance“ administruoja atsiskaitymus, vykdomus tokiose elektroninėse parduotuvėse kaip „Tiketa“, „Edrauda“, mokėjimų platformose „Ignitis.lt“, „Vienasaskaita.lt“ ir kitose. Tai šiuo metu yra sparčiausiai auganti bendrovės veikla.

Daugiau informacijos apie „NEO Finance“: www.paskoluklubas.lt ir www.neofinance.com. Daugiau apie mokėjimo inicijavimo paslaugas: www.neopay.lt

Daugiau informacijos:

Marius Navickas, AB „NEO Finance“ valdybos narys, [email protected] 

Viktoras Ivanovas, AB „NEO Finance“ informacinių technologijų vadovas, [email protected] 

Justinas Kodžius, AB „NEO Finance“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas, tel. +370 606 39911, el. paštas [email protected] 

Rita Saunorytė Norutienė, „Agency 1323“, tel. +370 682 95377, el. paštas [email protected], www.1323.agency

Paskelbta:
2019-10-01
Pasidalinkite:
Panašios naujienos