Naujienos

Hipoteka - kas tai ir kada ji naudojama?

Trumpai apie tai, kas yra hipoteka

Didelės paskolos gali būti reikalingos itin skirtingiems dalykams. Visgi, dažniausiai pastarosios imamos verslui arba būsto įsigijimui. Tačiau, didesnės paskolos kreditorius verčia kiek pasisaugoti. Tad, kartais jie ima ieškoti išeičių, kaip gali užtikrinti, jog asmuo pinigus tikrai atiduos laiku. Vienas iš sprendimo būdų - tai turto įkeitimas, dar kitaip vadinamas hipoteka. Tačiau, svarbu atsiminti, jog apie pastarąją svarstyti nereikia tuomet, jeigu imate smulkesnę paskolą. Visgi, pradėkime nuo pat pradžių. Hipoteka - kas tai?

Hipoteka - kas tai?

Trumpai tariant, hipoteka yra paskola įkeičiant turtą. Dažniausiai tai būna nekilnojamasis daiktas, kuris kreditoriui tartum užtikrina, kad pinigus atiduosite sutartu laiku. Tačiau, svarbu paminėti, jog paskola su turto įkeitimu nereiškia, kad netenkate teisės pastarojo valdyti. Dažniausiai vis dar galite naudotis turimu daiktu, nebent pinigų negrąžinate laiku. Tokiu atveju, kreditorius įgyja teisę pastarąjį parduoti varžytinėse. Svarbu paminėti, jog hipoteka taip pat apima įkeisto daikto draudimo atlyginimą.

Visgi, kartais imant paskolą vienintele išeitimi tampa būtent hipoteka. Kaina ir kai kurie pastarosios trūkumai neretai išgąsdina dalį asmenų, todėl šio varianto jie nebenori. Tačiau, dažnai tai priklauso nuo paties kreditoriaus sprendimo. Tad, kaip jau minėjome, kartais hipoteka išlieka vienintele išeitimi, norint gauti paskolą.

Hipotekos naudojimas

Kaip jau minėjome kiek anksčiau, esminis hipotekos tikslas yra apsaugoti įsipareigojimo vykdymą. Pastaroji gali būti sutartinė arba priverstinė. Pirmasis variantas tinka apibūdinti susitarimams su banku arba tarp dviejų fizinių asmenų. Tuo tarpu, priverstinė hipoteka atsiranda dėl įstatymų ar teismo sprendimo. Kaip pavyzdį galima pateikti alimentų mokėjimą. Tokiu atveju, kartais būna taikoma priverstinė hipoteka, siekiant užtikrinti, jog pinigai išties pasieks vaiką.

Turto įkeitimo sandoris atliekamas kartu su notaro pagalba. Hipoteka turi būti oficialiai registruojama, o vėliau ir išregistruojama. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, pastaroji tinka tik didelėms paskoloms. Be to, dažniausiai įvyksta nekilnojamojo turto hipoteka. Pavyzdžiui, kai kurie žmonės įkeičia jau turimą būstą tam, jog įsigytų naujesnį bei geresnį.

Be to, svarbu paminėti, kad egzistuoja ir maksimalioji hipoteka. Pastarosios dėka bankas išvengia nuostolių dėl netesybų. Tad, jeigu nevykdote hipotekos įsipareigojimų - galite susidurti su papildomomis išlaidomis. Pavyzdžiui, bankas greičiausiai priskaičiuos pinigus, kuriuos išleido notarui, o sąskaitas apmokėsite Jūs. Tokiu atveju, susidursite su maksimaliąja hipoteka.

Hipotekos registravimas ir išregistravimas

Kaip jau minėjome kiek anksčiau, hipotekos sandoris visuomet turi būti notarinės formos. Čia dalyvauja 3 šalys - kreditorius, skolininkas bei įkaito davėjas. Sandorį patvirtinęs notaras visus duomenis pateikia viešam registrui. Tai užtikrina oficialų hipotekos įregistravimą. Dažniausiai yra patvirtinamos nuosavybės teisės ir patikrinamos visos draudimo sąlygos. Be jokios abejonės, įkeistas daiktas turi būti atitinkamos vertės bei kokybės. Sandoriui pasibaigus, hipoteka išregistruojama. Jeigu to nepadarote, oficialiai yra laikoma, kad ši vis dar egzistuoja. Tad, sumokėję finansinius įsipareigojimus, nepamirškite apie visų dokumentų sutvarkymą.

Privalumai ir trūkumai

Hipoteka pasižymi didele privalumų gausa, tačiau taip pat turi keletą trūkumų. Be jokios abejonės, esminiu teigiamu aspektu būtų galima įvardinti tai, jog savininkas nepraranda teisės naudotis savo turtu. Kita vertus, čia iškart susiduriama su vienu trūkumu. Nors savo turtu galite naudotis ir toliau, hipoteka apriboja kai kurias Jūsų teises. Tad, turite gerokai mažiau laisvės bei kontrolės. Be to, nebegalite paprastai disponuoti turtu. Kita vertus, kaip vieną iš privalumų reikėtų paminėti tai, jog įkeistą daiktą visuomet galite perleisti. Tai reiškia, kad kartu su juo perduodate ir hipoteką. Visgi, svarbu paminėti, jog grąžinant paskolą dažnai susiduriama su palūkanomis. Tad, galiausiai, mokama suma gali gerokai pranokti įkeisto turto vertę. Dėl šios priežasties, pirmiausiai reikėtų gerai apsvarstyti savo finansinę padėtį ar net pasitarti su teisininkais. Kita vertus, hipoteka yra ypač naudinga tuomet, kai norite pasiimti būsto paskolą.

Paskolos su turto įkeitimu ir be turto įkeitimo

Didesnės paskolos ėmimas gali vykti dvejopai. Be jokios abejonės, šiuo atveju, gana dažnai naudojama anksčiau jau paminėta hipoteka. Kita vertus, jei toks variantas Jums netinka, galbūt sudomintų specialios ilgalaikės paskolos. Hipoteka tikrai nėra vienintelis būdas, kaip galite gauti daugiau pinigų. Tačiau, prieš priimant bet kokį finansinį įsipareigojimą, svarbu gerai įvertinti savo galimybes. Nepamirškite, jog turėsite atiduoti ne tik paskolą, tačiau ir mokėti palūkanas. Tad, apsvarstykite, ką darytumėte tuomet, jeigu netektumėte darbo, susirgtumėte arba staigiai sumažėtų Jūsų pajamos. Bet kokiu atveju, be didesnių paskolų apsieina retas žmogus. Tai ypatingai aktualu tiems, kurie nori įsigyti nuosavą būstą. Kita vertus, kaip jau minėjome anksčiau, neretai susiduriama ir su planais verslui. Be to, daugokai pinigų atsieina ir paskola būsto įrengimui. Bet kokiu atveju, hipoteka tikrai nėra vienintelė išeitis. Tad, atsiminkite, jog paskolos gali būti įvairios - tiek su turto įkeitimu, tiek ir be jo.

Paskelbta:
2023-08-17
Pasidalinkite:
Panašios naujienos