Naujienos

Vertybiniai popieriai - viskas, ką reikia žinoti

Trumpai apie tai, kas yra vertybiniai popieriai

Investavimas - tai vis labiau populiarėjantis būdas, kaip galite įdarbinti savo pinigus. Šiais laikais, pasirinkimo tikrai netrūksta. Visgi, vienu iš dažniausių variantų išlieka vertybiniai popieriai. Tačiau, prieš pradedant investuoti, rekomenduojama nustatyti pagrindinį savo tikslą. Ar taupote konkrečiam pirkiniui? O gal ieškote saugios vietos pinigams atsidėti? Galbūt kaupiate senatvei? Atsakymai į šiuos klausimus padės pasirinkti geriausią investicijų būdą. Visgi, šį kartą aptarsime vertybinius popierius. Tad, ką apie pastaruosius žinoti svarbiausia?

Kas yra vertybiniai popieriai?

Vertybiniai popieriai - tai finansiniai dokumentai, kurie patvirtina asmens teises į tam tikrą turtą ar įsipareigojimą. Nors pastarųjų pavadinimas simbolizuoja ką kitą, įprastai šie yra įsigyjami internete. Dažniausiai vertybiniai popieriai yra skirstomi į nuosavybės ir skolos. Kita vertus, pastarieji taip pat turi gerokai daugiau rūšių, kurias aptarsime kiek vėliau. Trumpai tariant, nuosavybės vertybiniai popieriai - tai akcijos. Šios, kaip investavimo forma, yra pasirenkamos bene dažniausiai. Tuo tarpu, skolos vertybiniai popieriai - tai obligacijos. Visgi, visus šiuos tipus plačiau aptarsime kiek vėliau.

Vertybinių popierių tipai

Vertybiniai popieriai yra skirstomi į nemažai skirtingų tipų:

●      Obligacijos. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, tai skolos vertybiniai popieriai.

●      Akcijos. Pastarosios, priklausomai nuo jų dalies, savininkui suteikia teisę į įmonės valdymą bei įvairias išmokas.

●      Indėlių sertifikatai. Tai pusiau indėliai, pusiau obligacijos.

●      Investiciniai fondai. Tai pusiau išvestinės priemonės, investuojančios į kitus finansinius instrumentus.

●      Taupymo lakštai. Pastarieji leidžia paskolinti pinigus valstybei.

●      Čekiai. Tai vietoje išrašomas popierius, suteikiantis teisę į tam tikrą pinigų sumą. Visgi, svarbu paminėti, jog Lietuvoje šie nėra itin populiarūs.

Be jokios abejonės, egzistuoja ir daugiau vertybinių popierių tipų. Visgi, populiariausiu pasirinkimu išlieka akcijų bei obligacijų pirkimas.

Akcijos

Akcijos - tai nuosavybės vertybinis popierius, kurį leidžia įvairios bendrovės. Trumpai tariant, įsigiję nors vieną tam tikros įmonės akciją, jūs tampate pastarosios dalininku. Tai reiškia, kad galite uždirbti dalį bendrovės pelno. Be to, neretai įgyjate tam tikrų teisių, susijusių su įmonės valdymu. Visgi, manoma, kad akcijos yra vienas iš rizikingiausių vertybinių popierių. Kita vertus, neretai pastarosios tampa ir pačiomis pelningiausiomis. Be jokios abejonės, reikėtų atsiminti, jog tai ilgalaikis investavimo būdas. Taipogi, akcijas dažnai rekomenduojama įsigyti kiek labiau šioje srityje pažengusiems asmenims.

Obligacijos

Obligacijos dažnai yra skiriamos ne tik valstybei, bet ir įvairioms įmonėms. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, tai - skolos vertybinis popierius. Visgi, pirmą kartą susidūrusiems su šia sąvoka, gali kilti nemažai neaiškumų. Tad, ką tai apskritai reiškia? Iš esmės, suėjus tam tikram terminui, leidėjas pasiskolintus pinigus su palūkanomis turi grąžinti gavėjui. Kaip tikriausiai supratote, obligacijos nėra ilgalaikės. Kita vertus, lyginant su anksčiau paminėtomis akcijomis, tai yra kiek saugesnis variantas. Valstybės obligacijos pasitaiko bene dažniausiai. Jas leidžia šalių vyriausybės, miestų savivaldybės bei verslo organizacijos.

Kiti vertybiniai popieriai

Nors obligacijos ir akcijos išlieka vienais iš populiariausių pasirinkimų, vertybinių popierių egzistuoja gerokai daugiau. Pavyzdžiui, dažnas asmuo taip pat susidomi investiciniais fondais. Pastarieji yra itin puiki priemonė tiems, kurie nenori arba neturi laiko pasigilinti į investavimo aktualijas. Be to, fondai suteikia galimybę visą procesą pradėti nuo ganėtinai mažų sumų.

Anksčiau jau paminėti taupymo lakštai yra dar vienas ganėtinai dažnas pasirinkimas. Tai - vyriausybės leidžiami vertybiniai popieriai, leidžiantys gyventojams skolinti valstybei. Manoma, jog šis investavimo būdas yra ganėtinai saugus bei pasižymi nedidele rizika.

Investavimas į vertybinius popierius

Investavimas į vertybinius popierius įprastai užtikrina gerokai didesnę grąžą nei banko indėliai. Dėl šios priežasties, dauguma asmenų susidomi akcijomis, obligacijomis ar įvairiais fondais.

Investavimas į akcijas

Kaip jau minėjome kiek anksčiau, investuoti į akcijas yra ganėtinai rizikinga. Kita vertus, dažniausiai pastarosios taip pat atneša didelę grąžą. Visgi, šiuo atveju, svarbu turėti nemažai žinių apie investavimą. Įmonių akcijos nuolat kinta, todėl reikia sekti visas su bendrove susijusias naujienas. Be to, kartais tenka imtis itin ryžtingų sprendimų ir rizikuoti. Dar vienas ganėtinai didelis akcijų privalumas - tai likvidumas. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, investuoti į vertybinius popierius galima paprasčiausiai internete. Tad, šiais laikais nesunku įsigyti dalį didžiausių pasaulio įmonių akcijų.

Investavimas į obligacijas

Obligacijos yra ganėtinai patrauklios tuo, kad jų kaina svyruoja gerokai mažiau, negu akcijų. Pastarosios taip pat pasižymi fiksuota grąža, kurią gausite tuomet, jei turimus vertybinius popierius išlaikysite iki sutartos datos. Dažniausiai obligacijų platinimu užsiima bankai bei finansų maklerių įmonės. Kaip jau minėjome kiek anksčiau, pastarosios taip pat gali būti šiek tiek skirtingos. Bet kokiu atveju, nors akcijos dažnai atneša kiek didesnę grąžą, obligacijos pasižymi mažesne rizika. Tad, belieka apsispręsti, kuris variantas yra patrauklesnis būtent Jums.

Investavimas į kitus vertybinius popierius

Kaip jau minėjome kiek anksčiau, nemažai asmenų nusprendžia investuoti į fondus. Be jokios abejonės, pastarieji skiriasi tiek savo strategijomis, tiek galimomis rizikomis bei duodama grąža. Iš esmės, profesionalūs fondo valdytojai Jūsų lėšas investuos savo nuožiūra. Tad, tai idealus variantas tiems, kurie neturi laiko bei noro domėtis šios srities ypatumais. Investiciniai fondai pasižymi tiek keliais privalumais, tiek trūkumais. Pavyzdžiui, pastaruosius dažniausiai valdo profesionalai, šioje srityje sukaupę nemažai žinių. Tad, galite neapsikrauti investavimo ypatumais bei leisti kitiems pasirūpinti tuo už Jus. Be to, tai diversikuota priemonė, išskaidanti lėšas į skirtingus instrumentus. Tad, taip apsisaugote nuo didelio pinigų praradimo. Kita vertus, dažniausiai turite mokėti papildomus mokesčius, nepriklausomai nuo fondo veiklos rezultatų. Be to, niekuomet negalite kontroliuoti priimamų sprendimų. Tad, iš esmės, ką veikti su Jūsų pinigais sprendžia kiti žmonės.

Tuo tarpu, anksčiau jau paminėti taupymo lakštai yra ganėtinai saugus sprendimas. Be jokios abejonės, tai taip pat reiškia, kad gaunama metinė grąža nebus itin didelė. Pavyzdžiui, 2020 metų duomenimis, valstybė siūlė fiksuotas metines palūkanas, kurios siekė vos 0,3%. Tad, toks variantas tinka tiems asmenims, kurie nenori pernelyg rizikuoti.

Ką reikia žinoti pradedantiems investuoti?

Jeigu tik pradedate investuoti į vertybinius popierius, reikėtų atsiminti kelis svarbius aspektus. Pirmiausiai, norint apskaičiuoti pasirinkto varianto grąžą, derėtų atsižvelgti į infliaciją bei įvairius mokesčius. Pastarųjų atsiras ne tik sudaromame sandoryje. Dalį pinigų turėsite sumokėti ir valstybei. Be to, kiekvienam naujokui vertėtų atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą. Tai galite padaryti tiesiog savo banke. Į vertybinius popierius gali investuoti visi pilnamečiai asmenys, turintys tam pakankamai pinigų. Visgi, nepamirškite apgalvoti įmanomų rizikų. Pavyzdžiui, kas nutiktų tuomet, jeigu prarastumėte investuotus pinigus? Ar išties turite stabilias pajamas ir patikimą darbovietę? Investuoti rekomenduojama tik tuos pinigus, kurie Jums nėra būtini pragyvenimui. Be to, svarbu turėti finansinę pagalvę, kuri pagelbėtų atsitikus nelaimei. Kitu atveju, atsiėmę investicijas anksčiau arba netinkamu metu, galite prarasti nemažai pinigų. Tad, prieš investuojat visada svarbu suprasti, jog investavimas yra susijęs su rizika.

Svarbu paminėti ir tai, jog investavimas į paskolas sutelktinio investavimo platformoje - tai greitas, saugus ir efektyvūs būdas įdarbinti savo pinigus.

Paskelbta:
2023-08-18
Pasidalinkite:
Panašios naujienos